Forum Polsko-Niemieckie, które odbyło się 17 czerwca 2026 r. w Berlinie, upłynęło pod znakiem 35 rocznicy podpisania traktatu między Republiką Federalną Niemiec a Rzecząpospolitą Polską o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Ważnym momentem wydarzenia było przekazanie Polsce przez stronę niemiecką kolejnych odzyskanych dóbr kultury zagrabionych podczas II wojny światowej, w tym fragmentu średniowiecznego rękopisu z zapisem hymnu „Gaude Mater Polonia”. Do tego właśnie odniósł się federalny minister spraw zagranicznych Johann Wadephul na początku swojego przemówienia. Zarówno on, jak i jego polski odpowiednik, wicepremier Władysław Sikorski, zwrócili uwagę zarówno na ogromne postępy we współpracy polsko-niemieckiej od czasu podpisania umowy o dobrym sąsiedztwie, jak i na nadchodzące wyzwania oraz pojawiające się szanse w stosunkach polsko-niemieckich.

Takie dostrzega się przede wszystkim w dalszym rozwoju Unii Europejskiej, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa i obrony, w rozwoju gospodarczym oraz w poprawie infrastruktury po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej.

W tym kontekście federalny minister spraw zagranicznych Wadephul wyraził się konkretnie:

„Możliwość wsiadania do pociągu i podróży […] – w tej kwestii osiągnęliśmy już sporo. Od początku roku między Berlinem a Warszawą kursuje codziennie 17 par pociągów, wcześniej było ich tylko 11. Jednak, szanowni państwo, moim zdaniem to może być dopiero początek. Berlin i Warszawa dzieli 570 kilometrów. Podróż pociągiem trwa pięć godzin.

To musi przebiegać szybciej! Potrzebujemy prawdziwej linii szybkiej kolei między naszymi stolicami, która nie kończy się w Berlinie, lecz musi sięgać dalej, aż do Paryża. To, że nasze ministerstwa transportu spotkają się na początku lipca, aby sprawdzić, jaki wpływ na liczbę pasażerów miałoby szybsze połączenie komunikacyjne, jest dobrym pierwszym krokiem.

Tory i rozjazdy są jednak ważne również z innego powodu. Te same tory, po których jeździmy, aby się odwiedzać, w razie zagrożenia przenoszą również czołgi. Niemcy i Polska są logistycznymi węzłami NATO:
w przypadku zagrożenia setki tysięcy żołnierzy sojuszniczych przemieszczają się przez nasze kraje na wschód – zarówno do Polski, jak i do krajów bałtyckich.

Razem Niemcy i Polska stanowią kręgosłup europejskiej obrony i systemu odstraszania NATO przed rosyjskim zagrożeniem. Kto więc inwestuje w niemiecko-polskie koleje, inwestuje jednocześnie w przyjaźń i obronność. Dlatego dobrze i ważne jest, że zaktualizowaliśmy nasze porozumienie obronne.”

Umowa o współpracy obronnej została uroczyście podpisana tego samego dnia w Warszawie przez ministrów obrony obu państw, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Borisa Pistoriusa.

Wspólne oświadczenie Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z okazji 35-tej rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy podsumowuje najważniejsze ustalenia poczynione podczas Forum Polsko-Niemieckiego.

Kolejnym ważnym punktem spotkania było wręczenie przez ministra Sikorskiego i ministra federalnego Wadephula Nagrodę za Szczególne Zasługi dla Rozwoju Stosunków Polsko-Niemieckich. Tegorocznymi laureatami zostali Janusz Reiter, były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech, oraz Słubicko-Frankfurckie Centrum Współpracy. Ono zostało już w 2011 roku wyróżnione za projekt „Międzygminna Współpraca w Europejskim Dwumieście – Wdrożenie Słubicko-Frankfurckiego Planu Działania 2010-2020 poprzez Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji / Interkommunale Zusammenarbeit in der Europäischen Doppelstadt – Umsetzung des Frankfurt-Słubicer Handlungsplans 2010-2020 durch das Frankfurt-Słubicer Kooperationszentrum” w pierwszym polsko-niemieckim konkursie MORO na modelowe projekty współpracy polsko-niemieckiej.

Więcej informacji:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

Wspólne oświadczenie Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z okazji 35-tej rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

Wicepremier Radosław Sikorski na Forum Polsko-Niemieckim w Berlinie

Auswärtiges Amt:

Speech by Foreign Minister Johann Wadephul at the German-Polish Forum

Rede von Außenminister Johann Wadephul zum deutsch-polnischen Forum

Gemeinsame Erklärung der Außenminister der Bundesrepublik Deutschland und der Republik Polen zum 35. Jahrestag der Unterzeichnung des Vertrags zwischen der Bundesrepublik Deutschland und der Republik Polen über gute Nachbarschaft und freundschaftliche Zusammenarbeit

Krótki komunikat w portalu Deutschland.de:

Niemcy i Polska pogłębiają współpracę

Deutschland und Polen vertiefen Kooperation

Polska Agencja Prasowa:

Ministrowie obrony Polski i Niemiec podpisali umowę o współpracy obronnej

Bundesministerium der Verteidigung:

Pistorius zeichnet deutsch-polnisches Verteidigungsabkommen in Warschau