W ramach modelowego przedsięwzięcia ładu przestrzennego (MORO) „Transgraniczna synergia gospodarki przestrzennej i wodnej w dorzeczu Odry” we wtorek, 16 czerwca 2026 r., czternastu niemieckich i polskich ekspertów z dziedziny gospodarki wodnej spotkało się na dwugodzinnej zdalnej wymianie eksperckiej pod hasłem „Odporność klimatyczna jako punkt wyjścia dla dialogu polsko-niemieckiego w zakresie gospodarki wodnej”.

Kontekst wymiany eksperckiej w ramach MORO

Kontekst wymiany eksperckiej w ramach MORO

Po zapoznaniu się na sesji plenarnej z dotychczasowym przebiegiem i pierwszymi wynikami modelowego przedsięwzięcia MORO niemieccy i polscy eksperci w dwóch oddzielnych grupach roboczych omówili, w jakich obszarach i z jakimi partnerami już współpracują, a także w jakich dziedzinach dostrzegają dodatkowe potrzeby i możliwości współpracy transgranicznej.
Stało się jasne, że istnieje duże zapotrzebowanie na wymianę transgraniczną, której nie da się zaspokoić wyłącznie w ramach formalnych, działających na płaszczyźnie transgranicznej gremiów, takich jak Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem czy Polsko-Niemiecka Komisja ds. Wód Granicznych.

Themen der grenzüberschreitenden Zusammenarbeit / Zagadnienia współpracy transgranicznej

Themen der grenzüberschreitenden Zusammenarbeit / Zagadnienia współpracy transgranicznej

Pomimo częściowo już nawiązanych kontaktów operacyjnych wyrażono w szczególności potrzebę pogłębionej wymiany poglądów na takie tematy, jak zapobieganie skutkom niskiego stanu wody, wdrażanie koncepcji regulacji Odry granicznej, uwzględnienie zmian klimatu i podnoszenia się poziomu morza, dostosowanie do zmian klimatu oraz całościowe zarządzanie ryzykiem związanym z ulewnymi opadami deszczu i powodziami.
Na przykład coroczne polsko-niemieckie konferencje poświęcone wodzie mogłyby zgromadzić ekspertów ze środowisk naukowych i administracji oraz stanowić punkt wyjścia do opracowywania wspólnych projektów dotyczących najważniejszych aktualnych zagadnień w dziedzinach wody i klimatu.
Ponadto wyrażono gotowość do dalszej współpracy w ramach projektów transgranicznych w przyszłości.

Dialog został kontynuowany już 23 czerwca 2024 r. w ramach kolejnej zdalnej wymiany eksperckiej w ramach modelowego przedsięwzięcia MORO, w której wzięli udział przedstawiciele z zakresu gospodarki przestrzennej z Polski i Niemiec.